Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έχασε με 2-0 από την Σλάβια Πράγας και να είναι με την πλάτη στον τοίχο, όμως έχει αποδείξει ότι μπορεί να κάνει τη μεγάλη ανατροπή…

Ο Παναθηναϊκός δεν επέστρεψε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις έπειτα από απουσία πέντε χρόνων, καθώς ηττήθηκε με 2-0 από την Σλάβια Πράγας στην Τσεχία, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Η κατάσταση είναι μεν δύσκολη για το «τριφύλλι» αλλά όχι μη αναστρέψιμη, αφού έχει αποδείξει στο παρελθόν ότι μπορεί να ανταπεξέλθει και δεν εγκλωβίζεται όταν βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο.

Όχι μία, ούτε δύο αλλά δέκα φορές έχει αποχαιρετήσει τον πρώτο από τους δύο αγώνες προκριματικής φάσης βρισκόμενος πίσω στο σκορ με δύο γκολ.

Μπορεί να κατάφερε να πανηγυρίσει μετά το τέλος των ρεβάνς συνολικά μόνο δύο φορές, αλλά σε όλες μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια, και όταν «έπεφτε», το έκανε ηρωικά.

Οι δύο υπερβάσεις

Δεκαεπτά χρόνια πίσω, στο μακρινό 2005, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Βίσλα, με την διεξαγωγή του πρώτου αγώνα να είχε προγραμματιστεί για την Πολωνία.

Οι «πράσινοι»  γνώρισαν την ήττα με 3-1 και γύρισαν στην Ελλάδα με μοναδικό στόχο να κάνουν ότι μπορούν ώστε ένας από τους ομίλους του Champions League να γράφει Panathinaikos.

Έτσι κ έγινε. Μπορεί να χρειάστηκαν 120 λεπτά, να σημειώθηκαν συνολικά πέντε γκολ, αλλά στην κορυφαία διασυλλογική  διοργάνωση πήγε το ψυχωμένο «τριφύλλι».

Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, σαν από μηχανής θεός, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση λίγα λεπτά πριν το τέλος του, καθώς ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στο 86. Ο Ηλίας Κώτσιος με τέρμα του στο 115, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα μιας ονειρικής για το ΟΑΚΑ, βραδιάς.

Τέσσερα χρόνια μετά, τη σεζόν 2009-10, ο Παναθηναϊκός είχε αποχαιρετήσει την Τσεχία με ήττα στον τρίτο προκριματικό γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, καθώς η Σπάρτα Πράγας τον υπέταξε με 3-1.

Το πάρτι στο ΟΑΚΑ δεν άργησε να αρχίσει, καθώς στη ρεβάνς τα γκολ του  Σαριέγκι στο 45 και του Κατσουράνη στο 54, έδωσαν την ώθηση που χρειαζόταν ομάδα και κόσμος για να έρθει η πρόκριση.

Αν και η ομάδα του Χενκ Τεν Κάτε είχε σκορ πρόκρισης (τότε ίσχυε το εκτός έδρας γκολ),δεν σταμάτησε να ψάχνει και τρίτο, το οποίο ήρθε από τον Δημήτρη…